01000100 01001110
Bir Adım Önde
Danışmanlık / Marka Tescil

Marka Tescil

Bir işletmenin mal veya hizmetlerinin, bir diğer işletmeden ayırt edilebilmesini sağlayan her türlü işaretlerin bütünü olarak tanımlanabilen marka; bir işletmenin varlığını temsil eden, işletmeyi görünür kılan, tüketicilerin satın alma davranışına direkt olarak etki eden en önemli olgudur. Bu nedenle oluşturulan / oluşturulması düşünülen markanın mutlaka yasalarla korunması ve garanti altına alınması gerekmektedir.

Marka tescil, işletmeleri taklit ve rekabete karşı koruyarak olası bir haksız kazanç durumunda marka sahibinin bir adım önde olmasını yasal yollarla sağlar.

Neden Önemlidir?

Marka tescil, işletmeler için bir ihtiyaçtan öte neredeyse zorunluluk haline gelmiştir. İşletme ile tüketici arasındaki ilişkiyi oluşturan ve şekillendiren markanın rekabet piyasasında ayakta kalabilmesi, taklit edilememesi ve hak sahibinin dışında başka bir şirket ya da kişi tarafından marka üzerinden haksız kazanç elde edememesi için tescil edilme zorunluluğu vardır.

Sözcükler, sayılar, semboller, ürün şekli, ambalajı gibi birçok işaretlerin bütünü olarak değerlendirilen tescilli bir markanın, hak sahibi olmayan kişi veya kurumlar tarafından kullanılması halinde marka tescili var ise gerçek marka sahibi tarafından itiraz edilerek dava açılabilir. Bununla birlikte tescil edilen bir marka, üçüncü kişiler tarafından kullanılamaz.

Avantajları Nelerdir?

Marka tescilinin en büyük avantajı, bir işletmeye ya da kişiye ait olan markanın tescil sırasında belirtilen renginin, sloganının, logosunun aynısının veya benzerinin bir başkası tarafından kullanılması durumunun yasalarla önüne geçer.

Bununla birlikte domain uzantısının com.tr olarak kayıt edilebilmesi için ticari bir işletme veya marka tescil olma zorunluluğu bulunur. Ticari bir işletme olmadan com.tr domain uzantısını almak ancak tescil edilmiş bir marka ile mümkündür.

Detaynet, marka tescil danışmanlık destek süreci ile işletmenizin marka tescil yolculuğunda profesyonel olarak ilerlemesine ve daha sağlam adımlar atmanıza yardımcı olur.

Marka Tescil
facebook icon instagram icon youtube icon linkedin icon twitter icon
predoova logo dncore logo dnserver logo cios logo
ssl icon
Kurumsal Firmamız Hakkında Kurumsal Bilgiler Departmanlarımız Sosyal Sorumluluk Müşterilerimiz İş Ortaklarımız Çözüm Ortaklarımız Kariyer
Çözümlerimiz Web Uygulama & Geliştirme Kurumsal Yazılım Geliştirme İnteraktif Danışmanlık Veri Merkezi ve Bulut Operasyon
İletişim SSS İletişim Formu Çağrı Merkezi Lokasyon
Daha Fazla... Teknolojilerimiz Haberler DN Blog